Projektowanie wnętrz jest skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego postanowiliśmy stworzyć dział FAQ - najczęściej zadawanych pytań. Znajdziesz wśród nich wiele wyjaśnień dotyczących samego projektowania i aranżowania, a to pozwoli Ci lepiej zrozumieć cały proces. Zapraszamy do lektury!
Odpowiedź na to najtrudniejsze pytanie nie jest możliwa bez wielowymiarowej analizy potrzeb klienta. Uważamy, że jest ona absolutnie najważniejsza w całym procesie realizacji projektu. Dopiero dzięki niej jesteśmy w stanie określić zmienne umożliwiające prawidłowy i zakończony sukcesem przebieg prac. Wśród nich należy wymienić:
Podsumowując, by prawidłowo zrobić projekt i być z niego naprawdę zadowolonym przez długie lata, trzeba wziąć pod uwagę logistykę, pieniądze, użytkowników, przeznaczenie i wygląd.
W dziedzinie projektowania istnieje wiele stylów, które mogą stanowić inspiracje dla wszystkich projektujących. Poniżej pokusiliśmy się o krótką charakterystykę każdego z nich ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich unikalne cechy. Te kierunki szkół projektowania są wyznacznikiem istniejących standardów, ale nie substytuują indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jeśli więc Twoja wyobraźnia zabierze Cię w kierunku projektów hollywood glam z domieszką elementów skandynawskich, to właśnie w tym kierunku nasi projektanci będą puszczać wodze swej kreatywności. Ważne jest jednocześnie, by unikać błędów estetycznych poprzez łączenie ze sobą elementów niepasujących. Piękny projekt rodzi się w sercu i umyśle jego użytkownika, a powstaje pod kreską naszego wykwalifikowanego projektanta.
domy sportowe - przeznaczone do uprawiania sportu - maja sprzęty, mini siłownie, bieżnie, pozwalają na chudnięcie i rozwój swego ciała, zdobywanie określonych wyników sportowych
domy wizerunkowe - mają robić wyjątkowe wrażenie, pokazać status mieszkańców, są drogie, oparte o najbardziej jakościowe i ekskluzywne meble oraz wykończenie, przypominają dzieło sztuki
domy energetyczne - realizują potrzeby duchowe/religijne, dają możliwości bycia obecnym, są oparte o rytuały, filozofie rozumienia świata z różnych kultur i krajów, są artystyczne i niepowtarzalne, „magiczne”
domy towarzyskie - przeznaczone dla znajomych, zapraszanie ludzi do siebie na imprezy, miejsce do rozmów i jedzenia - korzyścią jest spędzanie większej ilości czasu ze znajomymi
domy rodzinne - przeznaczone dla dzieci i rodzin (także ze zwierzętami,) miejsce do zabaw, bezpieczne i odporne na zniszczenia meble, bezpieczne powierzchnie, korzyścią jest wychowywanie dzieci w stymulującym ich rozwój środowisku, hamowanie ich negatywnych zachowań (np. ciągle tablet), spędzanie więcej czasu razem jako rodzina
Proces projektowania w Omnicreatio trwa miedzy 30- 90 dni (ten czas można skrócić usługa ekspresowa) i składa się z wymienionych poniżej, określonych w czasie, etapów. Symulacja dotyczy projektu pomieszczenia o wielkości 100 metrów i może ulec zmianie w zależności od jego wielkości i zakresu pracy.
Natomiast w sumie zaprojektowanie i aranżacja pomieszczeń wynoszą między 3-12 miesiące.
Projektowanie pomieszczeń należy zacząć jak najszybciej po podjęciu decyzji - dzięki temu uniknie się niepotrzebnego zwlekania i ruszy z realizacją.
Polski sektor projektów wnętrz podlega takim samym prawom rynkowym jak każdy inny, ale ma swoją specyfikę. Firmy w nim działające to najcześciej własne działalności gospodarcze oparte o prace projektanta - freelancera, zarządzającego intuicyjnie. Działają one lokalnie, a projekty wykonują przede wszystkim na bazie swych osobistych preferencji i możliwości przestrzennych i finansowych klienta. Nie oferują tym samym klientowi wszystkich możliwości, bo nie mają fachowców, którzy mogą zrobić określone projekty albo brakuje im umiejętności obsługi klienta czy właściwych materiałów. Realizacje traktują przede wszystkim przez pryzmat estetyczny i cenowy, rzadko kiedy uwzględniając (co wynika z braku wiedzy psychologicznej) inne kluczowe aspekty dotyczace potrzeb klienta (w tym emocjonalnych, relacyjnych, funkcyjnych). W efekcie wiele projektów jest nietrafionych, bo albo projektant kieruje się swymi (a nie klienta) upodobaniami albo klient inspiruje się projektem z kolorowego magazynu i nie przechodzi przez wielowymiarową analizę potrzeb, która stworzyłaby mu dom pod jego faktyczne oczekiwania.
Wybór firmy projektowej jest wobec powyższego kluczowy, bo dopiero odpowiedni fachowcy są w stanie zrealizować wszystkie - te nazwane, jak i nienazwane - potrzeby klienta. Przy tym wyborze należy się kierować:
Kierując się powyższym, dokonasz najlepszej decyzji dotyczacej wyboru firmy projektowej . Wierzymy, że takim właśnie wyborem jest Omnicreatio. Skontaktuj się z nami.
Jeśli nie jesteś pasjonatem wnetrzarstwa i nie masz wiedzy z jej zakresu, życzliwie sugerujemy oddać odpowiedź na to pytanie naszym pracownikom. Najważniejsze dla Ciebie, jako użytkownika pomieszczeń, jest otwarte odpowiadanie na pytania naszych pracownikow mające na celu wielowymiarową analizę Twoich potrzeb.
Analogicznie przedstawia się sprawa z produktami. Klient kupuje tanią lampę wzorowaną na zachodnim jakościowym produkcie, która się mu spala w krótkim czasie. Albo nie uwzglednia stylu w którym jest skomponowana całość i nabywa produkt, który źle wygląda. Błędem też może być wybór produktu bez wzięcia pod uwagę jego montażu i przeznaczenia, co skutkuje potem przykładowo pękającymi ścianami lub odpadającą farbą, która nie jest odporna na promienie UV. By uniknąć takich błędów, najlepiej oddać projektowanie i realizowanie budowy specalistom w tej dziedzinie.
Podobnie jest ze sprzętem – można zakupić zarówno robota odkurzającego irobot za kilkanaście tysięcy z czujnikami ścian i gpsem, jak i 10—krotnie tańszy niebrandowy produkt produkcji azjatyckiej, który nie pochodzi dłużej niż jeden sezon i nie ma do niego części zamiennych. Klient, który nie ma orientacji w tych produktach może niepotrzebnie kupić coś drogiego gdyby kierował się ceną albo wyrzucić pieniądze na sprzęt kiepskiej jakości gdyby tylko kierował się ceną. Dlatego tak ważna jest w Omnicreatio analiza potrzeb odbiorcy, by doradzić mu odpowiednie produkty w oparciu o jego faktyczne oczekiwania.